Meble z płyty – jak je zrobić?

Płyta meblowa jest doskonałym surowcem do produkcji mebli. Przydaje się, niezależnie od tego, czy urządzamy swoje nowe mieszkanie, przeprowadzamy w nim remont czy też wprowadzamy niewielkie modyfikacje. Meble nadają wnętrzu prawdziwy charakter – to one decydują o finalnym wyglądzie danego pomieszczenia.

Nie sposób się nie zgodzić z tym, że gotowe, sklepowe meble to spora oszczędność czasu i szybkość w realizacji danej aranżacji. Jednak często nie są zgodne z naszym wyobrażeniom i wymarzonemu wystrojowi, mogą też być nieodpowiednie pod względem rozmiaru czy koloru.

Czasem warto więc wziąć sprawy we własne ręce i na przykład wymienić jedynie fronty, aby nadać wnętrzu całkiem nowej odsłony lub samodzielnie wykonać mebel, który aktualnie jest potrzebny. Będzie on z pewnością dopasowany pod względem designu, kształtu i wielkości do naszej koncepcji na dane wnętrze.

Podstawą każdego udanego projektu jest przede wszystkim wybór dobrego materiału o wysokiej jakości. Musi być praktyczny, a do tego odpowiednio komponować się z estetyką danego wnętrza. Płyty meblowe są w tym wypadku idealnym wyborem, gdyż wyróżniają się trwałością i ogromnym wyborem wzorów i kolorów. Materiał na nowy mebel wybiera się pod posiadane już elementy wyposażenia danego wnętrza. Ważne są też przy tym kolory podłóg, stolarki drzwi i listew przypodłogowych.

Płyty meblowe zamawia się na wymiar. Aby poznać odpowiedni, najpierw dobrze jest rozrysować sobie projekt planowanego mebla. Następnie warto dokładnie zmierzyć miejsce przeznaczone na nowy element wystroju. Istotna jest tu dokładna miara każdego z boków, frontu, tyłu, a także blatu. Dobrze jest wciąż też pod uwagę planowane półki i szuflady. Zebranie wymiarów można wyliczyć, jakie wymiary danej płyty meblowej będą potrzebne do wykonania nowego mebla.

Mając odpowiednią płytę meblową, wystarczy już tylko przygotować właściwe narzędzia i akcesoria, między innymi: ołówek, kątownik, miarka, wkręty do drewna i konfirmantów, wiertarkowkrętarka, a także specjalne wiertła do drewna. To wszystko wystarczy, aby w odpowiedni sposób przygotować płytę, podzielić ją na części składowe zaplanowanego mebla i złożyć go.