Jak wyczyścić szklane drzwi kominkowe?

Prawidłowo działający kominek opalany drewnem to wspaniały luksus podczas zimowych miesięcy. Ale z kominkiem opalanym drewnem wiąże się duża odpowiedzialność. Aby kominek mógł funkcjonować jako bezpieczne urządzenie do opalania drewnem, należy traktować priorytetowo właściwe czyszczenie i konserwację. Aby jednak kominek wyglądał jak nowy, niezbędne jest regularne czyszczenie szklanych drzwi.

Czyszczenie szyby kominkowej

Jak wyczyścić szybę kominkową? Istnieje kilka podstawowych sposobów na oczyszczenie szyby kominkowej z węgla drzewnego i sadzy. Ale zanim zaczniesz, zdejmij szklane drzwi z kominka i połóż płasko na szmatce lub ścierce, aby utrzymać miejsce w czystości — czyszczenie sadzy i popiołu może być dość brudzące! Dobrym rozwiązaniem jest również czyszczenie szyby kominkowej na zewnątrz lub w garażu.

Sprytnym, całkowicie naturalnym sposobem czyszczenia szyby kominkowej jest użycie gazety lub ręcznika papierowego i popiołu: weź wilgotny ręcznik papierowy lub gazetę i zanurz w pozostałym popiele. Wytrzyj szybę okrężnymi ruchami, aby poluzować zaschniętą sadzę. Powtórz kilka razy lub aż sadza zostanie usunięta. Wykończ za pomocą zwykłego środka do czyszczenia szkła i ręcznika papierowego, aby szkło bez smug było jak nowe!

Domowe sposoby na czyszczenie szyby kominkowej

Użyj roztworu octu: Wypróbuj domowy roztwór do czyszczenia sadzy z amoniaku i octu (1 szklanka octu, 3 szklanki ciepłej wody i 1 łyżka amoniaku). Spryskaj szybę roztworem i pozostaw na 30 sekund. Czystą bawełnianą szmatką szoruj okrężnymi ruchami, aż sadza zostanie poluzowana. Powtórz 2-3 razy, aż szkło będzie czyste. Wskazówka: Ta mikstura czyszcząca może być również używana do czyszczenia wielu innych miejsc, w tym szorowania brudu z wanny i zaprawy do płytek oraz szyby od piekarnika.

Użyj komercyjnego środka czyszczącego i czystej szmatki: Jeśli wolisz kupić komercyjny środek czyszczący specjalnie do szkła kominkowego, istnieje wiele opcji.

Niezależnie od wybranej metody czyszczenia, regularne czyszczenie szklanych drzwi kominka zapewni minimalne szorowanie następnym razem. Ewentualnie, jeśli od jakiegoś czasu nie czyściłeś szyby kominkowej, być może będziesz musiał użyć noża lub żyletki, aby zeskrobać stare warstwy sadzy.

W przypadku wiosennych porządków zrób listę wszystkich potrzebujących sprzątania domu i odhaczaj z listy kontrolnej każdą posprzątaną rzecz, aby mieć pewność, że żadne miejsce nie zostanie przeoczone. Najlepiej zacznij oczywiście od wyczyszczenia tej szyby kominkowej, niech lśni czystością!