Jak posiać trawę na istniejący trawnik?

Wysiewanie nasion trawy na istniejącym trawniku to dobry sposób na zagęszczenie darni, naprawienie gołych miejsc i ograniczenie zachwaszczenia. Jeśli szukasz szybkiego sposobu na odnowienie trawnika, wysiewanie nasion trawy jest zazwyczaj dobrym rozwiązaniem.

Dostępne są dwie metody, w zależności od stanu trawnika i tego, w jakim stanie ma się on znajdować:

Przesiewanie: Polega na grabieniu lub spulchnianiu powierzchni trawnika w celu ułatwienia wzrostu nowej trawy. Najlepiej stosować tę metodę, gdy trawnik jest zdrowy, a jedynie przerzedzony lub z gołymi plamami.

Ponowne sadzenie: Polega na ścięciu lub zdrapaniu wierzchniej warstwy gleby i wysianiu w to miejsce nowych nasion trawy. Najlepiej stosować tę metodę w przypadku trawników o słabej wydajności, z dużą ilością chwastów i mchu.

1. Wybierz odpowiednią porę

Najważniejszą kwestią przy wysiewie nasion trawy jest to, kiedy go wykonać.

Optymalny czas na ponowne zasiewanie i przesiewanie trawnika to okres wegetacyjny od połowy wiosny do wczesnej jesieni, gdy gleba jest dostatecznie wilgotna i panują ciepłe temperatury. Są to idealne warunki do kiełkowania!

2. Wybierz odpowiednie nasiona trawy

Następnym krokiem jest wybór odpowiednich nasion trawy.

Na małej powierzchni nasiona trawy można rozsypać ręcznie, ale na dużej zwykle najlepiej sprawdza się rozsiewacz ręczny lub silnikowy. Następnie użyj grabi, aby delikatnie wmieszać nasiona w glebę. Na powierzchni trawnika należy rozłożyć cienką (1/4 cala) warstwę wierzchniej warstwy gleby lub kompostu, a następnie dokładnie podlać.

Jeśli nie zaczynasz od gołej ziemi, użyj grabi mechanicznych lub glebogryzarki, aby rozluźnić warstwę strzechy i lekko spulchnić powierzchnię gleby. Można także rozważyć dodanie trochę ziemi i/lub kompostu, aby uzupełnić braki w glebie.

Podlewaj trawnik codziennie, aż do pojawienia się nowej trawy, ale unikaj nadmiernego podlewania.

Może to prowadzić do płytkiego rozwoju korzeni i może powodować choroby grzybowe.

Lista

  1. Skosić trawnik krótko, tak krótko, jak to tylko możliwe.
  2. Nawieź trawnik nawozem o wysokiej zawartości azotu (np. 30-0-1).
  3. Dobrze podlej nawozy.
  4. Odczekaj 2 tygodnie, a następnie ponownie przeprowadź koszenie, aby usunąć obumarłą trawę i ścinki.
  5. Spryskaj cały trawnik nieselektywnym herbicydem (zabijającym wszystko), takim jak Roundup lub Finale. Odczekaj tydzień, aby herbicyd zadziałał, a następnie ponownie wykonaj koszenie, aby pozbyć się martwej i obumarłej trawy, liści i chwastów.
  6. Następnie wysiej nasiona trawy do wilgotnej gleby za pomocą rozsiewacza (takiego, który się przesuwa). Dobrze jest, jeśli tuż po wysianiu nasion spadnie trochę deszczu, aby je uaktywnić, ale jeśli tak się nie stanie, należy je codziennie delikatnie podlewać, dopóki nie wykiełkują, a następnie ograniczyć podlewanie do 1 cala tygodniowo, dopóki się nie zadomowią (ok. 30 dni).

Aby zasiać trawę na istniejącym trawniku, najlepiej jest to zrobić wiosną. Jest to najlepsza pora roku na sianie trawy. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać, jest maksymalne skrócenie istniejącego trawnika. Można to zrobić za pomocą wertykulatora, a jeśli trawnik jest bardzo duży, należy go wypożyczyć, a nie kupować.

Po skoszeniu trawnika za pomocą wertykulatora należy usunąć całą starą, obumarłą trawę z wierzchniej warstwy gleby za pomocą grabi lub dmuchawy do liści. Jeśli w ziemi znajdują się wgłębienia, należy je wypełnić ziemią, aby wyrównać poziom.

Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do wysiewu nasion nowej trawy i rozłożenia na nich warstwy kompostu. Kompost można rozsypać ręcznie lub za pomocą rozrzutnika przeznaczonego do rozrzucania kompostu.

Kompost należy utrzymywać w stanie wilgotnym przez dwa tygodnie, aby umożliwić kiełkowanie i rozwój silnych korzeni. Po tym okresie można zacząć podlewać go rzadziej, ale nadal regularnie.

Po około trzech miesiącach nowy trawnik powinien być gotowy do użytku i wtedy można zacząć go ponownie przycinać.