Wnętrze w stylu art deco — niuanse i zasady

Styl art deco we wnętrzach pojawił się na początku ubiegłego wieku jako rezultat umiejętnego połączenia elementów neoklasycyzmu i nowoczesności. Rewolucyjne wydarzenia w przemyśle, początek masowego stosowania materiałów syntetycznych, pojawienie się nowych form sztuki wizualnej i inne postępowe zjawiska miały bezpośredni wpływ na kształtowanie się stylu art deco we wnętrzach. Dziś, sto lat po jego powstaniu, eleganckie wnętrza nadal cieszą się największą popularnością i są aktywnie wykorzystywane przez projektantów.

Czym jest Art Deco?

Wnętrze w stylu art deco w nowoczesnym wykonaniu to powściągliwy luksus, wyrafinowanie w każdym szczególe. Najlepsze tradycje klasyków organicznie przeplatają się z innowacjami technicznymi i nowoczesnymi elementami wyposażenia wnętrz. Naturalne materiały i drogie przedmioty dekoracyjne zajmują tu poczesne miejsce. Dom w stylu art deco jest odpowiedni dla osób o wyrafinowanym guście, lubiących porządek i luksus, ceniących przedmioty wysokiej jakości. Mieszkanie lub biuro w tym stylu odznacza się wysokim poziomem komfortu i arystokratyzmu.

Priorytetem stylu Art Deco jest połączenie w jednej przestrzeni form asymetrycznych i przedmiotów o wyraźnej symetrii. Styl Art Deco w większości nie wykorzystuje form naturalnych, lecz posługuje się alegoriami i rozwiązaniami abstrakcyjnymi, dając pierwszeństwo stylizacji.

Komu pasuje styl Art Deco?

Wnętrze w stylu art deco trudno nazwać przytulnym i naprawdę domowym, wręcz przeciwnie — wygląda celowo patosowo i drogo, każdy detal jest tu szczegółowo przemyślany i powinien zawsze pozostać na swoim miejscu. Dlatego też ten rodzaj dekoracji domu jest preferowany przez osoby publiczne, które często są przyzwyczajone do rozrywek. W razie potrzeby art deco może być realizowany wyłącznie w głównej części domu — w korytarzu, salonie, natomiast w sypialniach i pokojach dziecięcych zatrzymać się na bardziej zrelaksowanym designie.

Meble w art deco

Styl art deco charakteryzuje się drogimi produktami wykonanymi z wysokiej jakości materiałów. Preferowane powinny być meble wykonane z litego, szlachetnego drewna: dębu, palisandru, hebanu itp. Dopuszczalny jest zarówno naturalny kolor drewna, jak i biała lub czarna farba.

Konieczne są metalowe meble ze szklanymi detalami: stolik kawowy, stół jadalny ze szklanym blatem, regały itp. Jeśli we wnętrzu znajdują się schody, należy zastosować szkło odporne na uderzenia lub eleganckie metalowe balustrady.

Jeśli chodzi o meble tapicerowane, preferowane są tapicerki skórzane oraz tkaniny z kontrastującymi wzorami geometrycznymi. Wzornictwo sof, foteli i krzeseł jest często pretensjonalne, z eleganckimi, wysokimi oparciami w kształcie trapezu, z wykorzystaniem wiązań wagonowych i błyszczących metalowych detali.