Ile kosztuje układanie paneli?

Koszt ułożenia laminatu zależy przede wszystkim od powierzchni, jaką ma pokryć, oraz od sposobu montażu. Jeśli chcesz położyć go samodzielnie, możesz spodziewać się kosztów w wysokości od 59 zł do 523 zł za metr kwadratowy, ale jeśli pozostawisz to zadanie profesjonalistom, będzie Cię ono kosztować od 149 zł do 1655 zł.

Koszt układania paneli według powierzchni

Przeciętna płyta laminowana ma wymiary 1286 x 192 x 7 mm. Biorąc pod uwagę jej grubość oraz inne czynniki (takie jak klej czy przekładki), otrzymujemy, że 1 m2 podłogi laminowanej waży około 18 kg. Ważne jest, aby przed transportem deski zostały odpowiednio zapakowane. Najczęściej stosowanym opakowaniem są wielościenne kartony na różnego rodzaju produkty – wykonane z 3-5 warstw tektury sklejonych ze sobą, które charakteryzują się dużą odpornością na zginanie, uszkodzenia i wilgoć.

Metoda układania laminatu na podkładzie klejowym nie jest tak popularna jak klejenie lub montaż bezklejowy. Wydaje się trudniejsza, ale jest też droższa.

Metoda klejenia jest stosowana przede wszystkim w obiektach komercyjnych w celu stworzenia dodatkowej warstwy izolacji akustycznej, regulacji wilgotności i temperatury.

Stolarka: 80-100 zł / m2

Klejenie (klejenie): ok. 40 zł / m2

Koszt ułożenia laminatu zależy od wybranego materiału, wielkości pomieszczenia i sposobu instalacji. Wybór odpowiedniej podłogi jest bardzo ważny, ponieważ od tego zależy, ile będzie kosztował montaż nowej podłogi. Najtańsze są podłogi z PCW i linoleum, które można położyć samodzielnie bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Co warto wiedzieć przy wyborze laminatu

Najważniejsze przy wyborze laminatu jest to, aby wiedzieć, do czego chcemy go używać. Każdego dnia podłoga w naszym domu jest narażona na setki różnych rodzajów nacisku – od zwykłego chodzenia po rozlewanie płynów, a nawet upuszczanie ciężkich przedmiotów. A to wszystko oznacza, że powinniśmy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego rodzaju materiału do naszych potrzeb.

Przy zakupie laminatu warto pamiętać, że jego jakość nie musi bezpośrednio odpowiadać cenie. Najlepiej przed zakupem sprawdzić opinie o danym rodzaju produktu i dopiero wtedy zdecydować, który z nich będzie najlepiej spełniał nasze oczekiwania.

Płytki ceramiczne to niezwykle jednolite i trwałe pokrycie ścian i podłóg. Używane w kuchniach, łazienkach, pokojach dziennych i sypialniach, przygotowane są z gliny lub glinki. Płytki ceramiczne mają różne wielkości i wyglądają tak samo jak każda inna płytka – mogą być gładkie lub mieć różne wypukłości lub krawędzie.

Montaż podłogi laminowanej nie jest tak trudny, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Chociaż sam proces nie jest bardzo skomplikowany, wymaga jednak dużo cierpliwości i precyzji. Przed zamówieniem materiałów potrzebnych do instalacji należy ustalić, jakiego rodzaju parkietu będziemy używać. W ten sposób uniknie się sytuacji, w której zamówiony element nie będzie pasował do wybranej metody montażu. Najpopularniejsze rodzaje podłóg laminowanych to:

  • instalacja pływająca – deski są przymocowane do siebie i zawieszone nad podłożem;
  • klejenie – deski laminowane są przyklejone do siebie i przyklejone do podłoża;
  • mocowanie – deski są mocowane do siebie za pomocą metalowych klamer lub drewnianych listew.

Koszt montażu podłogi laminowanej zależy od kilku czynników, w tym:

  • rodzaju laminatu i jego grubości;
  • powierzchni;
  • wybranej metody instalacji;
  • kosztów dodatkowych (np. transportu).

Metoda klejenia. Ta metoda jest stosowana częściej niż inne, ponieważ do jej wykonania nie są potrzebne specjalne umiejętności i wiedza mistrzów. Metoda klejenia polega na przyklejeniu kleju lub kompozycji klejowej pod całą powierzchnią płyty laminowanej. Wadą tej metody jest to, że po pewnym czasie mogą pojawić się między nimi szczeliny. Ponadto przy tej metodzie montażu nie można przesuwać mebli w pomieszczeniu przez około 1 dzień po ułożeniu;

Metoda pływająca (za pomocą zamków). Jest to kolejny popularny obecnie sposób montażu laminatu. Jego wyjątkowość polega na tym, że przy montażu tą metodą nie używa się kleju ani innych związków.