Plusy wentylacji mechanicznej

Zalety wentylacja mechanicznej Minusy wentylacji grawitacyjnej. Wymuszona wymiana powietrza z wykorzystaniem wentylatorów sprawia, że możliwe staje się usunięcie za jednym podejście dwóch najbardziej istotnych wad wentylacji grawitacyjnej: -brak skuteczności przy wysokich temperaturach panujących na zewnątrz, co przekłada się na brak komfortu mieszkańców; -niepodlegający kontroli przepływ powietrza w porze zimowej, który prowadzi do zbytniego wychładzania domu oraz generuje naprawdę duże straty energii. Wentylacja mechaniczna – zalety. Na działanie wentylacji mechanicznej nie mają żadnego wpływu warunki atmosferyczne. Można ją w sposób naprawdę precyzyjny kontrolować, biorąc pod uwagę również tak istotny czynnik, jak zapotrzebowanie na świeże powietrze.

Zmienia się ono w zależności od sytuacji: kształtuje się na innym poziomie, kiedy w domu właśnie odbywa się przyjęcie z dwudziestoma osobami czy przebywają w nim tylko dwie osoby komfortowo śpiące. Dzięki temu możliwe jest znaczne zaoszczędzenie na ogrzewanie zimą, a także zapewnienie sobie większego komfortu w porze letniej. Dodatkową zaletą wentylacji o charakterze mechanicznym jest brak konieczności budowania kominów wentylacyjnych. Tyczy się to nowo budowanych domów. Typy wentylacji mechanicznej Jeśli chodzi o wentylację mechaniczną, mamy do wyboru jej trzy podstawowe rodzaje: -instalacja nawiewna – tłoczy ona świeże powietrza do pomieszczenia.

Zużyte powietrze wyrzucane jest na skutek tworzącego się nadciśnienia: -instalacja wywiewna – zużyte powietrze usuwane jest z wykorzystaniem wentylatorów. Pojawiające się podciśnienie sprawia, że powietrze z zewnątrz jest zasysane; -instalacje nawiewno-wywiewne – stanowią połączenie dwóch rodzajów wentylacji, które zaprezentowano powyżej. W tym przypadku zarówno zasysanie powietrza, jak i jego wyrzucanie kontrolowane jest przez wentylatory. Najbardziej popularna jest obecnie wentylacja nawiewno – wywiewna. To ona stanowi świetną bazę do stworzenia systemu, który pozwala na skuteczne oszczędzanie energii.