Jaki klimatyzator wybrać?

Jaki klimatyzator wybrać? Klimatyzator przenośny. Najprostszym wyborem urządzenia klimatyzacyjnego, jest wybór klimatyzatora przenośnego. Nie musimy wykuwać ścian, ani doprowadzać przewodów, aby klimatyzator mógł zadziałać. Jedynym warunkiem jest to, by znajdował się blisko okna, ponieważ przez elastyczną rurę będzie odprowadzane ciepłe powietrze z pomieszczenia na zewnątrz. Urządzenia takie mają jednak kilka wad. Przede wszystkim są mniej wydajne, do tego hałaśliwe oraz stanowią dodatkowy sprzęt w domu na który trzeba znaleźć miejsce. Takiego urządzenia nie można przysłaniać żadnym materiałem, nie można nic na nim stawiać i zazwyczaj nadają się tylko do małych mieszkań. Innym typem klimatyzatora jest klimatyzator typu split.

Takie urządzenie składa się z dwóch zintegrowanych jednostek- zewnętrznej i wewnętrznej. Najbardziej popularne są klimatyzatory ścienne, które można zainstalować na ścianie w sypialni czy w salonie. Dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych. Choć najczęściej spotykane są białe, można je kupić również w kolorze metalicznym czy w wykończeniu drewnopodobnym, dzięki temu bardziej przypominają ozdoby na ścianach, niż urządzenia. W wysokich pomieszczeniach warto zastosować klimatyzatory podsufitowe, które dzięki swojej konstrukcji mogą być montowane bezpośrednio do struktury sufitowej. Inną ciekawą propozycją jest klimatyzator przypodłogowy, który także sprawdza się w wielu pomieszczeniach, lub klimatyzator kasetonowy, jaki nadaje się do pomieszczeń z sufitami podwieszanymi.

Klimatyzator typu multisplit. to specjalny zespół klimatyzatorów działających równocześnie w kilku pomieszczeniach budynku. Działa to na zasadzie podłączenia jednej, odpowiednio dużej jednostki zewnętrznej, do jednostek wewnętrznych które są zamontowane w domu. Najlepiej o całym systemie pomyśleć już na etapie projektowania domu, tak by wbudować cały system już w nowo powstały budynek. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest rozprowadzanie schłodzonego powietrza poprzez specjalne klimatyzatory kanałowe, które są zainstalowane w ścianach, podłodze lub w suficie. Takie kanały zakończone są anemostatami, które umożliwiają prawidłowe działanie klimatyzacji.